APPENDIX VIII

AUCKLAND PUBLIC LIBRARIES REGISTERED UNDER

THE PUBLIC LIBRARIES POWERS ACT, 1875.

 

 

Opotiki Mechanics’ Institute.

Filed 27 September 1878

Trustees :Charles Frederick Bockett, Robert King, Isaac Carley, John Forsyth Connnelly, Stewart Bates, Richard Wright, Samuel Elliot, Charles Dakin Litchfield, Michael Downey, Henry William Northcroft

Tokatea Institute

Filed 7 July 1879

Trustees: J Allan Dobson, Mine Manager, William Dick, Miner, Samuel Boyle, Miner, James Clarke, Miner, Hugh Murray, Miner, Charles Henry Bennett, Miner

John Egan, Miner, Henry Hornibrook, Miner, William McLean, Storekeeper, Archibald Kelso, Blacksmith, Charles Appelgren, Miner, James B Hannah

all residents of the Tokatea Range

Committee : H. Woolams, William Dick, Samuel Doyle, Hugh Murray, James Clarke, Archibald Kelso, Henry Hornibrook, Charles Henry Bennett, Charles McFarlane, George McNeil, John Hayes, R.H.Luks, Patron - Judge Gillies, President J Cadman,

Vice Presidents - R.H. Luks & J.A. Dobson, Treasurer J A Dobson, Secretary C H Bennett.

Papakura Literary Institute

Filed 12 July 1879

Trustees: Thomas Norrie, Clergyman, Henry Bull, Coach and Harness Maker, Caleb Wallis, Farmer, Isaac John Cole, Saddler, Duncan McLennan, Farmer, Robert John Willis, Grocer, William Willis, Farmer, Thomas Cole, Farmer, J B Hay, Farmer, George Cook, Electric Plater, William Shanaghan, Clerk M.M Court

Committee - Thomas Norrie, President, William Shanaghan, Secretary, James Baird Hay, Duncan McLennan, Caleb Wallis, Frederick McClymont.

Newmarket Literary Institute and Public Library

Filed 14 July 1879

Trustees: Frederick George Clayton, Agent, William Morgan, Saddler, John Jenkins, Draper, Robert Dennison, Grocer, William Dennison, Agent, Joseph Webber, Bookmaker, James Taite, Chemist, George Bishop, Painter, John Angus, Draper, William Hogg, Grocer, John McNeill, Banker.

Committee - John Jenkins, President, William Morgan, Treasurer, William Dennison, Secretary, Robert Dennison, Joseph Webber.

Kaipara Flats Public Library

Registered 15 July 1879

Trustees: Edwin G Clements, Settler, John Melville, Settler, William Pulham, Settler, James Morison, Settler, George Mills, Settler, John Hood, Settler, William Taylor Senr., Settler, Andrew Hood, Settler, William Taylor Jnr., Settler, Alexander McNaughton, Teacher, William John Perrow, Settler.

Committee - Edwin Grey Clements, Andrew Hood, William Taylor Senr., William Pulham, Alexander McNaughton.

Cambridge Public Library

Filed 16 July 1879

Trustees: Alexander Heanry, Sergt. Major, A.C. Force, Thomas Wells, Storekeeper, Major John Wilson, Settler, James Stuart, Storeman, Hugh M.H. Pearson, Farmer and Storekeeper, Robert Kirkwood, Hotelkeeper, Henry A Keesing, Storekeeper, John Houghton, Storekeeper, William N de L Willis, Episcopalian Clergyman, Frederick I Sanders, Storeman, Charles Rhodes, Bank Clerk, John Hods, Assistant, H.J. Brooks, Banker, Isaac Bates, Saddler, Edward Hewitt, Hotel Keeper, C.J.Ashwill, School master, Tobias Hicks, Settler - Pukekura.

Committee - Alexander Heany, Chairman, James Stuart, Tobias W Hicks, Richard Wright, William Godfrey Collins.

Lower Matakana Public Library

Filed 17 July 1879

Trustees: Hugh Davies, Settler, James Snell Junr., Settler, Hugh Wallace, Settler, Thomas Wann, Settler, Hugh Davies Junr., Settler, William Snell, Settler, John Francis, Settler, William Buchanan, Settler, Mary McKay, Post Mistress, Frederick Devlin, Farm servant, Charles Waller Greenwood, Teacher.

Committee - Hugh Davies, Charles Waller Greewood, Thomas Wann, James Snell Jnr., Hugh Wallace.

Pokeno Public Library

Filed 19 July 1879

Trustees: Richard Hobbs, MHR, John Macdonald, Farmer, James Graham, Farmer, Peter Grant, Farmer, John Thomas Smith, Farmer, Peter McPherson, Farmer, James Perritt, Farmer, John Pendergrast, Farmer, John Low, Farmer, John Wright, Farmer

Committee - John Macdonald, James Graham, Peter Grant, J.T. Smith, Richard Hobbs.

Kaurihohori Library

Files 21 July 1879

Trustees: Carl Otto Emanuel Moller, Teacher, Donald McLeod, Farmer, Hikurangi, Murdoch McDonald, Farmer, William Drever, Farmer, James Walter Kerr, Farmer, Alexander McKenzie, Farmer, Alexander McLeod, Farmer, Hikurangi, John Hugh McKenzie, Farmer, John McInnes, Farmer, Otonga, Murdoch McPhee, Farmer, Ruatangata, Donald Matheson, Saw Mill Owner, Donald McInnes, Farmer, Duncan Buchanan, Farmer, Kenneth McDonald, Farmer, William McLeod, Farmer, L115

Committee - Carl Otto Emanuel Moller, Donald McLeod, William Drever, Murdoch McDonald, James Walter Kerr, Alexander McKenzie, John Hugh McKenzie.

Rodney Anthenaeum - in town of Mahurangi

Filed 24 July 1879

Trustees: William Pollock Moat, Settler, James Watt Darroch, Storekeeper, Adam Davie-Martin, Farmer, Richard Goldsworthy, Farmer, Peter Greenhill, Teacher, John Parker, Farmer, John Darrach, Shipbuilder, Henry Wveritt, Fisherman, Edward Sayer, Settler, William Grant, Farmer.

Committee - William Pollock Moat, James Watt Darroch, Adam Davie-Martin, John Darrach, Peter Greenhill.

Mangatawiri Valley Public Library

Filed 25 July 1879

Trustees: Arthur Robert Shackell, Farmer, Robert John Lyons, Farmer, Henry Charlton Powell, Farmer, Christian Peter Schaumann, Farmer, William Appleby, Farmer, William S Fagan, Farmer, Thomas Galbraith McClymont, Farmer, Thomas Pope, Farmer, William Mabey, Farmer, John McLeod, Farmer, Johnston Dougal, Farmer.

Committee - Arthur Robert Shackell, Robert John Lyons, Henry Charlton Powell, Christian Peter Schaumann, Thomas Pope.

Matakana Public Library

Filed 29 July 1879

Trustees: Alexander Cruickshank Jnr, Farmer, Isaac Gordon Carrie, Farmer, James Morgan, Farmer, Joseph Braithwaite, Farmer, William Fenton, Farmer, George Beaney, Farmer, John Sutherland, Farmer, James Edward Matthew, Farmer, Omaha

Committee - James Vipoud?, Alexander Cruickshank Jnr., Isaac Gordon Carrie, John Armour.

Mongonui Public Library

Filed 2 August 1879

Trustees: James Leslie Chapman, Gentleman, Robert Wyles, Merchant, Robert Hogwood, Schoolmaster, Simeon Inder, Telegraphist, Henry Littleproud, Hotelkeeper, George Kelly, Clerk, William Gillott, Builder, James Foubister, Clerk, William Garton, Farmer, Edward L. Stephenson, Master Mariner, Auckland,

Committee - James Leslie Chapman, Robert Wyles, Robert Hogwood, Henry Littleproud, George Kelly, William Gillott, James Foubister.

Hokianga Public Library - Herd’s Point.

Filed 4 August 1879

Trustees: Spencer von Sturmer, Resident Magistrate, Alfred Cooke Garborough, Merchant, Thomas Lumsden Millar, Telegraphist, Jospeh Herbert, Storekeeper, Joseph Bryers, Settler,

Helyar Wedderburn Bishop, Clerk, Charles John Power, Farmer, William Williams Dixon, Carpenter, William Webster, Settler.

Committee - Spencer von Sturmer, Alfred Cooke Garborough, Helyer Wedderburn Bishop, Thomas Lumsden Millar, Joseph Herbert, Joseph Bryers.

Kamo Public Library

Filed 4 August 1879

Trustees: Henry C. Holman, Architect, William Carruth, Settler, James Carruth, Settler, Thomas Wakelin, Settler, Kamo, James Whitelaw, Settler, Alexander McGregor, Settler, Kamo, Thomas Walsingham, Settler, Parotmakert ?, J.Bergquist, Settler, P etc, Alexander R. Ross, Settler, John Giles, Settler, John Munro Logie, Baker, William H. Burrough, Settler, John Anderson.

Committee - Henry Charles Holman, William Carruth, Thomas Wakelin, James Whitelaw, Alexander McGregor.
Whangarei Literary Institute

Filed 5 August 1879

Trustees: Robert Reyburn, JP, Farmer, J. Milson? , Surveyor, Daniel Horn, Farmer, GP Fraser, Teacher, Charles Lee, Blacksmith, Francis Wood, Miller, Jas J. Reyburn, Agent, James Wilson, Storekeeper, Margaret Cubitt , O+, Mary E. Mair, 0+, Turou? Eccourbe, Settler, John Croos, Telegraph Lineman, Eliza W. Rust, O+, L.L. Cubitt, Clergyman, J. Harrison, Storekeeper, Finlayson Smith, Settler, J. H. Bull, Assistant Storekeeper.

Committee - Robert Reyburn, Francis Wood, J.Milson?, James Wilson, Daniel Horn, G.P. Fraser, Charles Lee.

Aratapu Public Library

Filed 5 August 1879

Trustees: John Chadwick, Storekeeper, John Henry Mason, Chemist, Benjamin Pillinger, Boarding House Keeper, Samuel Mead, Shipwright, Alfred Wilson, Storekeeper, William Mitchell, Surveyor, George Savill, Baker and Confectioner, John Herrick, Shoemaker, William Watson, Laborer, George Herbert Ludlow, Accountant, James Barbour, Shipbuilder, Samuel Webb, Farmer, Te Kopuru, Alfred Webb, Farmer, Joseph Seymour, Master Mariner, Richard Monk, Manager.

Committee - Richard Monk, President, William Watson, Vice-President., William Henry Pivott, James Howlett, William Black, John Herrick, George Herbert Ludlow.

Otara Public Library

Filed 11 August 1879

Trustees: William Goodfellow, Settler, Samuel Ferguson, Farmer, John Clow, Farmer, Woodside, Gabriel Smith, Farmer, Papatoetoe, William D. Laxon?, Farmer, William Waters, Farmer, Benjamin McGechie, Farmer, John Watson, Jnr., Farmer, Donald Edward Waters, Farmer, Robert Allan Smith, Farmer, Charles Henry Lupton, Farmer, Sarah Rebecca Macky, O+ The Manse? William Andrew Carruth, Clerk, Herbert Woodham, School Teacher, Charles McGechie, Farmer.

Committee - William Goodfellow, William Andrew Carruth, Herbert Woodham, William Donald Laxon, John Watson, Charles Henry Lupton.

Titirangi District Public Library

Filed 12 August 1879

Trustees: Thomas Matheson, Settler, John Porter, Settler, John Rigby, Settler, William Smith, Settler, William Pugh, Settler, Benjamin Carroll, Settler, James Owen Yorke, Bushman, Edward Martin, Settler, Edward Woonton, Settler, William John Bishop, Settler, John William Porter, Settler, Albert Edward Capps, Settler, Charles Otway, Settler, Loftus C Otway, Settler.

Committee - Edward Martin, Edward Woonton, John Porter, William Pugh, John Rigby, Richard Smyth?, Rowland Hill.

Wade Public Library - Wade Township

Filed 16 August 1879

Trustees: Enos Bond, Librarian & Storekeeper, Henry Butler Storey?, Mayor Little Wade, Settler, William Watkinson, Settler, T.? Pell?, Settler, William Polkinghorne, Settler, H. Stanly, Settler, W. Templeton, Settler, William Blucher, Settler, William Morton, Settler, Edmund Blucher, Settler, Enoch Bond, Settler, Charles E. Grant, Settler, Orewa, Jens? Nielson, Settler, Harry W. Farnale,, Walter Storey, Settler, Henry Smyth, Settler.

Committee - Stanley Butler Storey, Chairman, Mayor, Enoch Bond, Charles Blucher

Richard Maish, Maurice Kelly, William Watkinson.

 

 

 

 

 

 

Otahuhu Public Library

Filed 18 August 1879( Included is Constitution of Otahuhu Public Library 1872/3)

Trustees: Frank Gould, Clergyman, Frank Kilrae Kinloch, Chemist, Andrew McKenzie Donald, Settler, Henry Scurrah, Builder, George Willis, Clerk, George Ellis Whitmore, Watchmaker, Samuel Luke, Settler, William Sutherland, Felmonger

William Dalton Bush, Settler, Robert Robertson, Farmer, John Hall, Merchant, Alfred Sturges, Draper.

Committee- Frank Gould, Frank Kilrae Kinlock, Andrew McKenzie Donald, Henry Scurrah, George Willis, George Ellis Whitmore, Samuel Luke, William Sutherland, William Dalton Bush, Robert Robertson, John Hall, Alfred Sturges.

Waiuku Institute

Filed 20 August 1879

Trustees : Philip John Harris, Clerk, R.M.Court, Walter John Harris, Grazier, William Flavell, Grazier, Samuel Barnball, Sheep Farmer, James Chappell, Certificated Teacher, William Smith, Blacksmith, George Marshall, Farmer, Robert Craig, Farmer, Henry Alexander, Farmer, John Thomas Mellsop, Farmer, George Holmes Selby, Farmer, William Arrowsmith, Gentleman.

Committee - Walter John Harris, Samuel Barnball, Philip Hansen King, James Chappell.

Tauranga Mechanics’ Institute.

Filed 22 August 1879, established 1871.

Trustees: William Herbert Brabant, Resident Magistrate, James Bodell, Auctioneer, Arthur Washington Burrows, Architect, William McKenzie Commons, Commission Agent, John William Clareborough, Painter, James Weir Gray, Timber Merchant, Oliver Marcy Quintal, Barrister, George David Smith, Storekeeper, Eric Charles Goldsmith, Surveyor, Archibold Campbell Turner, Civil Engineer.

Committee - Herbert William Brabant, President, James Bodell, Vice-President, Arthur Washington Burrows, Treasurer, John William Clareborough, William McKenzie Commons, James Weir Gray, Oliver Macey Quintal, George David Smith.

Pakuranga Library

Filed 22 August 1879

Trustees: Robert Massey, Carter, Lawrence Fitzpatrick, Farmer, John Gill, Farmer, John Wallen, Farmer, Robert Hattaway, Farmer, William Woodward, Teacher, John Gill, Farmer, Maria Fortune O+, George Leaning, Farmer, C.A. White, George White.

Committee - Robert Massey, Chairman, Robert Hattaway, Secretary, Lawrence Fitzpatrick, Edward Fitzpatrick, John Gill.

Pukekohe East Public Library

Filed 30 August 1879

Trustees: William Sharp, Farmer, Watkin Robinson, Bushman, James Henry Turner, Settler, Maungatawhiri, Robert Begbie, Settler, William J Comrie, Ploughman, Samuel Hall, Farmer, Frank Coomer, John Potter, Farmer, James McDonald, Settler, George Gunson, Farmer,

Committee - William Morgan, George Gunson, William Robinson, William Sharp, William Comrie.

Arapohue Public Library - Arapohue , Wairoa North

Filed 2 September 1879

Trustees: Richard Masefield, Settler, Samuel Bradley, Settler, Richard Rockell, F Thomas Baker, Clergyman, Te Kopuru, Edward Jones, Farmer, Simeon Sills, Settler, Samuel Webb, Settler, Whakahara, George Dreadon, Settler, Thomas Rogers, Settler, Henry Berridge, Settler, James Young, Settler, Thomas Campbell, Teacher, Duncan McGregor, Settler, Thomas Leonard, Settler.

Committee - Samuel Bradley, Richard Masefield, Thomas Campbell, Samuel Webb, Duncan McGregor, Simeon Sills.

Dargaville Public Library

Filed 29 September 1879

Trustees: Robert Anderson, Settler, Edwin Michelson, Merchant, John Passell, Storekeeper, Richard Donovan, Shoemaker, Michael Fitzpatrick, Contractor, Charles Boyce, Butcher, Alexander Nisbet, Contractor, N.Wairou, Frederick Filby, Gardiner [sic], William Vousden, Clerk, James McLean, Baker, William Dudding, Overseer, Kaihu, Henry William Baker, Teacher, Joseph McMullen.

Committee - Robert Anderson, Edwin Mitchelson, John Passell, William Vousden, Henry William Baker.

 

 

 

 

Wairoa South Public Library

Filed 30 September 1879

Also known as Wairoa South Public Hall and Public Library

Trustees: Robert Bain, Farmer, Robert Allan Coutts, Farmer, Thomas Hyde, Storekeeper, Robert McPherson, Farmer, James Sangster Wilson, Woodville, Wairoa, Farmer, James Grandison, Farmer, Robert Couldrey, Shoemaker, William Hampton Thorp, Farmer, Frank Smith, Farmer.

Committee -William Hampton Thorp, Thomas Hyde, James Sangster Wilson, Frederick John Wilson, Robert McPherson, Robert Allan Coutts, and Robert Bain.

Mahurangi Public Library - Warkworth/Mahurangi

Filed 30 September 1879

Trustees : Robert M McKinney, Clergyman, James Wildie, Telegraphist, Josephia Wedgewood Boon, Farmer, Nathaniel Wilson, Settler, James Thompson Wilson, Blacksmith, Henry William Pulham, Farmer, Charles Thompson, Baker, Alexander Campbell, Teacher, Alfred Hooper, Farmer, William Wilson, Blacksmith.

Committee - Reverend Robert McKinney, Nathaniel Wilson, James Thompson Wilson, Charles Thompson, Josephia Wedgewood Boon, and Alexander Campbell.

Maungakaramea Public Library

Filed 14 October 1879

Trustees : George Kerr, Farmer, William Charles Snell, Farmer, William Crawford, Farmer, Frederick John Snell, Farmer, Alfred William Watson, Farmer, Selena Porter, Farmer O+, John Wright, Contractor, John Courtney, Farmer, William Goodrich Rogers, Farmer, John Crawford, Farmer, George Wright, Farmer.

Committee - Frederick J. Snell, William Crawford, William Watson, Daniel C. Wilson, George Kerr.

Matakohe Public Library - Kaipara

Filed 25 October 1879

Trustees :Alder Fischer Jnr, Farmer, George Moulder, Settler, Elija Rintoul ?, Settler, Sophia Rintoul O+, Edwin Pheasant, Bootmaker, Joseph Isbister, Settler, John Ovens, Settler, George Baker, Butcher, Jackson, Storekeeper, Joseph Hardie, Settler, Paparoa

James Laurie, Clerk.

Committee - Alder Fischer Jnr, Chairman, George Moulder, Sec & Librarian, Amelia Fischer, O+, John Ovens, Edwin Pheasant.

Whau Public Library

Filed 25 October 1879

Trustees :Robert Sommerville, Clergyman, John Bollard, Farmer, James Owen, Engineer, John Wilson, Labourer?, Jospeh Glenny, Teacher, Benjamin Johnson, Farmer, Charles Phillipps, Oil & Colour Merchant, Mt Albert, James Sinclair, Currier, Robert DaVuse?, Hotel Keeper.

Committee - Robert Sommerville, John Bollard, John Buchanan, Robert Dakin, James Owen.

Onehunga Public Library - also known as - Onehunga Public Reading Room and Library.

Filed 6 November 1879

Trustees : James Walter Walter/ Waller, Merchant, Peter Clark, Commission Agent, William Dunwoodie, Engineer, Thomas Rice Gillman, Chemist, Isaac William Glenny, Station Master, John Murdock, Wharf?er, John Davis Williams, Clerk, R. Berry ?, Clerk, John Dickinson Jackson, Land Agent, Charles Colville Fleming, Merchant.

Committee - James Walter/Waller, Isaac William Glenny, John Murdoch, Peter Clark, Charles Colville Fleming.

Ngaruawhaia Public Library

Filed 8 November 1879

Trustees : Henry Byron, Settler Te Kowhai Richard Robert Hunt, Local Manager, William Johnson Burnett, Brewer, Thomas Woodwall Davies, Storekeeper, Patrick Robert Fraser, Gentleman, Matthew Frair?, Storekeeper, James Henry Moore, Carpenter, Holt ? Lamb, Miller, Thaddius Vicars Fitzpatrick, Land Agent, Thomas Paterson, Clerk, William Henry ? Nicholls, Postmaster, Edmund Fitzpatrick, Settler.

Committee - Henry Byron, Richard Robert Hunt, William Johnson Burnett, Thomas Woodwall Davies.

 

 

 

 

 

Maungaturoto Public Library

Filed 8 November 1879

Trustees : John Hurndall, Farmer, Joseph Benjamin Mason, Farmer, William Mosely Flower, School Teacher, Robert Boot, Farmer, Rowland James Howard, Farmer, James Kirk, Farmer, John J. Gummer?, Farmer, Arthur J Hurndall, Farmer, William Little, Storekeeper, Ruben Martin, Farmer, Sussanna Cullen, Farmer O+.

Committee -John Hurndall, Robert Boot, Joseph Benjamin Mason, James Kirk, Rowland James Howard, Reuben Martin, Willam Mosely Flower.

Hobsonville Public Library

Filed 8 November 1879

Trustees: Duncan Ferguson, Farmer, C. Hutchinson, Farmer, Joshua Ockleston, Farmer, William Sinton, Farmer, Joshua Carder, Potter, George Frederick Vazey, Potter, C.Nicklin, Potter, Joseph Fish, Laburer [sic], Charles Ellice, Labour, ?Ric Owen Clark, Farmer.

Committee - C.Davis, W.Sinton, C.Hutchinson

Okaihau Mutual Improvement and Library Association

Filed 8 November 1879

Trustees: Henry Charles Burleigh, Gentleman, James Nicholson, Settler, James McKenzie, Settler, John Anderson, Settler, Donald MacIntyre Anderson, Settler, Edward Rueben Nixon, Settler, Samuel Dixon, Settler, Charles Robert Tolerton, Settler, John Samuel Nicholson, Settler, Alexander Nicholson, Settler, James Michie, Settler.

Committee - Henry Charles Burleigh, Samuel Dixon, James Nicholson, Donald MacIntyre Anderson, Charles Tolerton.

Kaukapakapa Public Library

Filed 27 November 1879

Trustees: Robert Sinclair, Settler, George William Murray, Teacher, John Sinclair, Settler, Francis Dye, Storekeeper, William Henry Goodwin, Settler, William Pain, Settler, Henry Marks, Settler, Edward Clark Henley, Carpenter, John Quinnan/Prennin, Settler, Gavin, B. Shanks, Settler, William Dawson, Settler

Committee - George William Murray, Robert Sinclair, Frank Dye, John Sinclair, William Dawson.

Raglan Public Library

Filed 28th November 1879

Trustees: Cort Henry Schnackenberg, Weslyan Minister, Robert Smelt Bush, Resident Magistrate, William Powell, Storekeeper, James Hyde, Contractor, John Robson Charlton, Settler, Richard Galvin, Blacksmith, Samuel McGulliviay, Carpenter, William Bulford, Constable, George Moon, Publician [sic], Richard Canterbury Mathias, Clerk, John New Pegler, Teacher, James Wylie, Baker, Edward Frissel, Licensed Surveyor.

Committee - Cort Henry Schnackenberg, Robert Smelt Bush, William Powell, Richard Galvan, Henry Duncan.

Port Albert

Filed 4 December 1879

Trustees: Thomas Adams Gubbs, Mail Carrier, Henry R Clayton, Telegraphist, Edward T Piper, Bootmaker, A Ross, MD Medical Practitioner, Mo Becroft Jnr, Bootmaker, James Coupland, Settler, W. Bardlury? Storekeeper , Susan Becroft, Settler O+, Martin Gubb, Teacher, John Collinge, Farmer, Ellen C. Longbottom, Domestic O+, Richard Cutforth, Farmer,

Committee - John Shepperd, Charles D C ?, George Plummer, S A Shepherd, Geo T Hartnell

Wainui Public Library at Parakakau

Filed 9 December 1879

Trustees: Richard Wedge, Parakakau, C F Kutsehman, Parakakau, William Lamont,

  1. P. Yates?, Parakakau, Henry Smyth, , Arthur Fennell, , R P Lambert, Henry Hellyer, Robert Scott, Edward Scott, Henry Glanville, P G C Fergusson.

Committee- R P Lambert, Henry Hellyer, William Lamont, Robert Scott, I .P.Yates?

Takapuna Lake Public Library - Lake Takapuna North Shore

Filed 16 December 1879

Trustees : Frederick Whitaker, The Lake, Barrister - Life member, Anne O’Neill, Dunoneill - Life member O+, Henry Dacre, the Lake, Inspector, Janet Mackay, O+, Robert Mackay, Farmer, Benjamin Menary, Farmer, Thomas Poynson, Gentleman, Susan Seaman, Teacher O+, Thomas William Seaman, Farmer, Michael Shea, Farmer, James Steele Sheriff, Farmer.

Committee - Thomas Seaman, Henry Dacre, Michael Shea, Benjamin Menary, Robert Mackay.

Mangapai Public Library

Filed 16 December 1879

Trustees: William Harrison, Postmaster, Richard Knaggs, Farmer, Peter Fawcett, Farmer, Maungatapere, Thomas Sheuring ?, Farmer, Waikiekie, William Donaldson, Farmer, Maungakaramea, Daniel Cook Wilson, Surveyor, William Fraser, Farmer, Albert Ormiston, Farmer, Ebenezer Carter, Farmer, Thomas Weir, Ruarangi.

Committee - William Harrison, Richard Knaggs, Peter Fawcett, Thomas Shewring, William Donaldson, William Fraser, Daniel Cook Wilson, Albert Ormiston, Ebenezer Carter, Thomas Weir.

Whakatane Public Library - Bay of Plenty

Filed 6 January 1880

Trustees: Robert Oliphant Stewart, School Teacher, Thomas Smith Stewart, Labourer, Carl Haberlin, Labourer, Charles Hassett, Labourer, Randolph Oliphant Stewart, Labourer, George Southgate, Labourer, William Lyons, Labourer, Charles Kelly, Labourer, William Thomas Kirwan, Labourer, John Francis, Blacksmith, Joseph Merritt, Storekeeper, James Bamford, Baker, Stewart Wilson, Labourer, Frederick Gunther, Shepherd, Nicholas Marsh, Constable, Everard Hannam Henderson, Settler.

Committee - Robert Oliphant Stewart, Joseph Merritt, Everard Hannam Henderson.

Turanganui Library - Gisborne, Bay of Plenty

Filed 23 January 1880

Trustees :F.Lynret?, Carpenter, William O’Ryan, Surveyor, J N Stubbs, Chemist, Gilbert T Bull, Ironmonger, J K Gowdy, Accountant, W L File, Butcher, R M Strong, Cabinet Maker, Charles W Mountford?, Surveyor, E H Featon, Surveyor/ Draughtsman, A J McGowan, Clerk,

Committee - His Worship the Mayor , John Townley General ?, Edwin Moon Interpreter, Andrew Graham, Merchant, John Thompson, Native Interpreter??

Paparoa Public Library

Filed 20 March 1880

Trustees: Benjamin Hobley, Joiner, Charles Hook, Farmer, Thomas W. Slater, Farmer, Thomas W. Wilson, Teacher, Thomas Nield, Carpenter, Luther Hames, Settler, George Cliff, Settler, James Trounson, Farmer, William Whitaker Ariell , Settler (see also Pahi Hall Library), William Davis, Settler.

Committee - Thomas W Wilson, Thomas W Slater, Luther Hames, Benjamin Hobley, William W Ariell.

Te Awamutu Public Library

Filed 31 March 1880

Trustees : John Winstone, Bank Agent, John Howe Mandens, Farmer, Alfred Havelock Benge, Teacher, Stephen Nichols Westney, Farmer, Thomas Edward Clough, Postmaster, Andrew Spiers Dick, Storekeeper, William Alexander, Storeman,

Thomas Walker, Baker, John Roffey, Saddler, Edward James Phillips, Clerk, William Avenell, Butcher, Charles Clendon ? Empoon, Telegraph Dept.

Committee - Rev E J Phillips, James Bruce. J H Mandens, S N Westney, A H Benge, T E Clough, J Winstone

Omaha Public Library

Filed 8 April 1880

Trustees: John Witten, Nurseryman, Pakiri, William Wright, Settler, Pakiri, Joseph Greenwood, Settler, W C Clark, Teacher, John Wyatt, Settler, Charles S Clarke, Settler, William Kempt, Settler, Sydney Fordham, Settler, Patrick Shanahan, Bushman, Pakiri, Alexander Matheson, Settler, Horace F Sealy, Publican, James Greenwood, Timber Merchant.

Committee - Charles S Clarke, Sydney Fordham, John Witten, William Contrell Clarke, John Wyatt.

Mangere District Library

Filed 10 April 1880

Trustees: James Robertson Senr.Farmer , James Robertson Jnr., Farmer, Samuel Gooseman, Farmer, William Westney, Farmer, Middlewood Kirkbride, Farmer, Andrew Anderson, Farmer, Walter Henry Airey, Teacher, William Gooseman, Farmer, Thomas Henwood, Farmer.

Committee - James Robertson Snr. President, James Robertson Jnr, Treasurer, Walter Henry Airey, Sec., M.Kirkbride, James Anderson, William F Massey, William Westney.

Kumeu Flat Public Library

Filed ? Apl- June 1880 dated 13 October 1879

Trustees: Thomas William Deacon Jnr, Settler, James Hunter, Gum digger, James Crowther, Gum digger, David Rufsell, Settler, John Berry, Settler, Annie Boord, Settler O+, Richard Arthur Barnes, Settler, Henry Hunter, Settler, Jane Boord, Settler O+, David Russilly, Settler.

Committee - John Berry, Henry Hunter, David Rufsell, Jane Boord - Treasurer, James Hunter.

Waipu Public Library and Literary Association.

Filed 2 June 1880. - Waipu Public Library Institution dissolved 1927. 16 March 1928 - new association to be known as Waipu Public Coronation Hall and Library Association.

Trustees : Henry Matthews, Teacher, John Matheson McRay, Farmer, Alexander Ross, Farmer, Alexander McKenzie, Farmer, Alexander McKay, Farmer, Daniel McKay, Farmer, Alexander McKay, Farmer, Kenneth Miller McLennan, Bootmaker, John Finlayson, Farmer, Murdoch Fraser, Storekeeper, Edward Campbell, Farmer.

Committee - Henry Matthews, Daniel McKay, Kenneth Miller McLennan.

Te Kopuru Public Library

Filed 12 June 1880

Trustees: Frederick William Matthews, Mill Manager, Joseph McGuiness, Clerk, William Stanaway, Carpenter, Adam Barclay, Storekeeper, John Black, Labourer, John Lindley, School Teacher, William Watson, Shipping Clerk, George Gow, Engineer, Joseph Anderson, Carpenter, A W Albright, Clerk.

Committee - Frederick William Matthews, William Stanaway, Adam Barclay, John Black, John Lindley.

Pahi Hall Public Library

Filed 16 June 1880

Trustees: William J Symonds, Engineer, Frank Jackman, Farmer, William N Ariell, Paparoa (see also Paparoa Public Library), James J Jerram, Storekeeper, Amelia Fisher, School Teacher , O+, George Haines, Storekeeper, Henry M Hudspith, Farmer

Harriet Haines, Teacher , O+, Arthur West, Carpenter, William Chadwick, Storekeeper, John Channon, Sailmaker.

Committee - Arthur Malet, Henry Eastman, William J Symonds, Walter Radford, George Haines.

Dairy Flat Public Library

Filed 25 June 1880

Trustees: Christain H O? Blucher, Surveyor, A McNair, Farmer, Hnery M Cavet, Labourer, George Brayley, Labourer, William Wilson, Farmer, James Inglis, Edmund Blucher, Farmer, Oscar Hecht, Teacher of Foreign Languages, William D Rathsack?, Apotheker?, James Dodd, Farmer, M? McGuffie, Draper, Timothy Foley, Farmer, Edward Jeffs, Farmer.

Committee - Christain Bleucher, Henry Cavet, James Inglis, Edmond Blucher, James Dodd.

Bombay Library - Bombay Settlement

Filed 9 July 1880

Trustees: Charles William Andrews, Storekeeper, Robert Proude, Farmer, James Hampton, Farmer, Duncan Campbell Sheffield, Farmer, William Sawyer Jnr, Farmer, John Jessup, Carpenter, Alex Wallace Thomson, Farmer, George White, Storekeeper, Thomas Proude, Farmer, James Robinson, Farmer.

Committee - Charles William Andrews -Chairman, Robert Proude, James Hampton, Duncan Campbell Sheffield, William Sawyer Jnr - Secretary

Patumahoe Library -Mauku

Filed 10 July 1880

Trustees: Heywood Crispe, Farmer, Spedding Akroyd, Labourer, Henry E R J Wily ?, Settler, Charles Kavanagh, Storekeeper and Post master, Charles T Lloyd, Labourer, John Moore, Storekeeper, David Fullerton, Farmer, James Boden, Shoemaker, Joseph Walker, Farmer, William Murray, Saw Mill Worker.

Committee - Heywood Crispe, James Boden, Spedding Akroyd, David Fullerton, James Finley.

Howick Public Library

Filed 16 July 1880.

Trustees: William Walker Hutchinson, Carpenter, Pakuranga, James Cameron, Farmer, Thomas McInnefs ?, Carpenter, L? Henry White, Storekeeper, James Kelly, John N Mute, Postmaser, John McNeily, Pensioner, George Cooper, Settler, John Frost,, Settler, Joseph Harris, Settler, James Kerr, Labourer.

Committee - William Walker Hutchinson, James Cameron, Thomas McInnefs ?, L.H. White, George Cooper.

Kumeu Public Library

Filed 24 July 1880 dated 22 December 1879

Kumeu Flat duplicate of earlier return

 

 

 

 

Parua Public Library -Parua Bay

Filed 7 September 1880 dated 21 June 1880

Trustees: John Lambert, Farmer, Joseph Mallabond, Farmer, John Knox Peace, Farmer, Jospeh Beasley, Farmer, Richard Harnett, Storekeeper, Henry Morey Snr. Farmer, John Fraser, Farmer, Stephen Brunskill Bland, Farmer, Malcolm McDonald, Farmer, Kenneth Stewart, Farmer, Henry Morey Jnr., Farmer, William Pitts, Farmer, John Telfer, Settler, John Keys, Settler.

Committee - John Lambert, Joseph Mallabond, John Knox Peace, Joseph Beasley, Henry Morey Senr.

Totara Library - Whangaroa

Filed 10 September 1880 dated 31 August 1880

Trustees: William Henry Saies, Settler, Robert Bell, Farmer, Victor Edwards, Carpenter, William Lane, Gentleman, William Brown, Shipbuilder, Thomas Major Lane, Shipbuilder, Alfred E Brown, Shipwright, Stephen P Brown, Shipwright, Herbert Shannon, Shipwright, Frank M Ford, Shipwright, Alfred J Knee, Storkeeper, George J Andrews, Ferryman.

Committee - William Henry Saies, Robert Bell, Victor Edwards, Alfred J Knee, Robert Saies.

Kawakawa Public Library

Filed 14 September 1880

Trustees: James Armstrong, teacher, Geo Teisdale, miner, John Webb, Tin Smith, George Clemo, Miner, Thomas Pearson Moody, miner, Edward I Dain, Clerk, William Frances Fookes Boase, Surgeon, Robert Vale, Engineer, T.? McNicol, Storeman, Thomas Jones, Stoker, James Hardie Marshall, Merchant.

Committee - James Hardie Marshall, Thomas Pearson Moody, Thomas Grey Usher, James Armstrong, William Francis Fookes Boase

Henderson Mill Library

Filed 17 September 1880. signed 10th September

Trustees: George Robert Duncan, Farmer, Helen Drummond Hanson, teacher, O+, Watson Cranston Duncan, Farmer, William Leighton, Farmer, George Robert Duncan Jnr., Farmer, James Hepburn, Farmer, Richard Cranwell, Brick Maker, Archibald Hepburn, Brick Maker, John Malam, Brick Maker, Robert Swanson, Brick Maker, James Shaw Laurie, Brick Maker, William Alfred Ellis, Chemist, John Heneston, Farmer.

Committee - George Robert Duncan, Archibald Hepburn, John Malam, John Heneston.

Tauhoa Public Library

Filed 21 September 1880 signed 4 September 1880

Trustees: Joseph Isherwood Buckton, settler, Edwards Wishiford?, settler, Charles V Green, Settler, Charles Parker, settler, Samuel T Boles?, settler, Joseph Treadwell, settler, Eliza Legge, settler O+, Eleanor Dent, teacher O+, Richard Newsombe, settler, John Burdett, settler.

Committee - Joseph Isherwood Buckton, Edward Wishiford? Treasurer/Secretary, Charles Valpy Green, John Burdett, Richard Newcombe.

Ruapuke Public Library

Filed 16 June 1881, signed 27 November 1880

Trustees : William Johnstone, teacher, William Duncan, settler, John William Ellis, Storekeeper Aotea, David Burns Senr., Farmer, Aotea, E B Hill, farmer, William Siddell, Farmer, M T Kindall, settler, Richard Siddall, farmer, John McGavin, Farmer.

Committee - William Duncan, William Liddell Senr, Edwin Martin, John William Ellis.

Epsom Public Library

Filed 8 September 1882,

Trustees: William Gardner, farmer, John P Davies, farmer, Lumley John Trollope, school master, Robert Hall, Farmer, John L Cochrane, Clerk, Frank, Lawry, Farmer, R M Courtney, Farmer, Robert G Haws, Farmer, V Hill, farmer, E Neal, Farmer, A. Neal, Farmer.

Committee - Robert Hall, Frank Lawry, Lumley John Trollope.

KatiKati Public Library at Waterford, Katikati

Filed 25 November 1882, signed 14 November 1882

Trustees : George Vesey Stewart, J P, Mount Stewart, John Killen, J P, Glenville, Andrew Roy, Storeman, Charles Freeman Mark, Storeman, Alfred Joseph McCracken, teacher, Edward Killen Gilbert, storekeeper, Samule Middlebrook, butcher, James Lockington, Settler, William John Gray, carpenter, Herman Woldemar Geissler, storekeeper, Bernard Machlonnel, storekeeper, Thomas Fergusson, Storeman, Muarice John Matthews, Journalist, Robert Simmes, Carpenter.

Committee; Andrew Roy, Chairman, Willam John Gray, Sec., Charles Freeman Mark, Treasurer, Edward Killen Gilbert, James Lockington, Alfred Jospeh McCracken, Samule Middlebrook.

Kaukapakapa Children’s Free Library

Filed 9 December 1882, signed 29 November 1882

Trustees : George William Murray, teacher, William Henry Goodwin Jr., farmer, William Osbaldiston, Bushman, Robert Sinclair, farmer, John Hutchinson, Farmer, John Sinclair, farmer, Henry Marks, Farmer, Edward Clark Henley, carpenter, John Goodwin, farmer, John Simcock, boatman.

Committee - George William Murray, Robert Sinclair, Frank Dye, John Hutchinson.

Upper Waiwera Public Library

Filed 13 December 1882,

Trustees: William McCathie, farmer, E N Faithful, teacher, R W Borzer, farmer, Alfred Hall, farmer, John Meale, farmer, John H McCathie, farmer, William ? Moyes

Mark Jones, Farmer, James Colgan, Farmer, John Arkle, farmer, John Brunton, Farmer, Walter Faithful, sawyer.

Committee - William McCathie- Chairman, Alfred Hall, Mark Jones, James Colgan, John Meale

Driving Creek Institute - Coromandel

Filed 13 December 1882, signed 20 Nov 1882

Trustees: Frederick Woollams, Gentleman, L W Edwards, schoolmaster, William Horne, mining agent, Hugh Macdonald, mine manager, William Kay Wells, Miner, Charles Mellsop, Miner, Charles Coghlan, miner, Henry French, grocer, Alexander McLean, Miner, Archibald McNeil, miner, Robert Jukes? Glover, Buss Proprietor .

Committee - Colin Fraser, storekeeper, John Bridson, Baker, Frederick Woollams - President, LW Edwards, Schoolmaster & Wiiliam Home - vice-pres,

Northcote Library

Filed 16 December 1883

Trustees: Joseph Barratt, Gardner [sic], Joseph Glenn, teacher, W Thompson, nursery man, Mark Parrish, Gardner [sic], Frank Geo Evans, Minister, A Wilson, farmer, Henry Alexander, James Faulkner, Gardener, Ignatius M Gee, Storekeeper, Wernham, Gardner [sic].

Committee - Rev. F G Evans, William Thompson, Mark Parrish, Joseph Barratt, Joseph Glenny.

Tuhikaramea Library

Filed 3 January 1883, signed 30 December 1882

Trustees: James Davys, Farmer, Henry Hatfield, farmer, Thomas McMiken, farmer, Thomas Crosby Blackett, Farmer, John Glasson, farmer, Walter Reid, farmer, Charles Bradshaw Vickers, farmer, Frank Joseph Vickers, farmer, Frederick William Lang, farmer, Richard Carter, farmer, Robert Dirabble , farmer, Thomas William Wentherill, farmer, James Wells, farmer.

Committee - F W Lang, Frank Joseph Vickers, Thomas Crosby Blackett, Thomas McMiken, Henry Hadfiled, James Wells.

Kaeo Library

Filed 4 January 1883,

Trustees: William John Hare, Kaeo Mill, Contractor, Louis Nisbet, Kaeo Mill, Mill hand, Joseph Hare, KM, Builders contractor, Daniel G Lane, Kaeo Storekeeper, John McRae, Kaeo, settler, Daniel P Hayes, Bush contractor, Metcalfe Hare, shipwight, James Corbett, bushman, Charles P Shepherd, Farmer, Thomas Hayes, Bush Contractor, Edward Hare, storeman.

Committee - Jospeh Hare - chairman. John McRae, Daniel Gilbert Lane, William John Hare, Thomas Hayes.

Pukekohe Library - Pukekohe West

Filed 4 January 1883

Trustees: Robert Fellows Webster, Saddler, George Russell, farmer, W Henderson, Carpenter, John Kemp, Builder, Wm Blake, Blacksmith, Mark Lovell, postmaster, Jacob Henry Wright ,Stationmaster, Warwick? Dalton, Farmer, William Marram, Farmer, Richard E Pilgrim, Miller.

Committee - George Russell, John Kemp, Jacob Henry Wright, William Marrow, Robert Fellowes Webster

Maungatapere Library

Filed 8 January 1883

Trustees: Harding Hawker, farmer, Harry Hawker, farmer, Whau Whau, John Shaw, Farmer, George Edge, Farmer, Charles William Hardwick, farmer, David Cleary, farmer Kaitaia, John Roose, Farmer, Gilbert Hawker , farmer, William Hawker, farmer.

Committee - Harding Hawker, John Shaw, Charles William Hardwick, John Roose, Gilbert Hawker.

 

 

Mount Roskill Library - Mt Roskill School

Filed 8 January 1883

Trustees: Joseph May, farmer, James Roberts Walters, farmer, John P Lennard, milkman, William Stevenson, Storekeeper, Joseph Greenwood, Farmer, William Greenwood , Farmer, Edward Sewell, Farmer, James Hayr, farmer, Alexander Boyd, Farmer.

Committee - Joseph May, James Hayr, William John Connolly, Thomas Davis Cleghorn.

Tairua Public Library

Filed 11 January 1883, signed 15 November 1882

Trustees: John Ross, Tairua SawMill, General Manager, William Rylance, TS, Business Manager, William Henry Pountney, Ts, Clerk, James Harden, TS, Mill Manager, James Simspon, TS, sawyer, Charles Carr, TS, Saw Doctor, John William Channon, TS, school teacher, William John Bassett, TS, Yard Foreman, Dures Russell, TS, SawyerSamuel Edmonds, TS, Shipping Clerk.

Committee - William Rylance, William Hnery Pountney, Fred Seymour, Charles Carr, James Simpson, John William Channon, Dures Russell.

Hukanui Library - Woodlands

Filed 15 January 1883

Trustees: George F McCullagh, Sec. To Waikato Land Ass., Henry Reynolds, Manager, John Klaus, Baker, Hukunui, Thomas De Cent, Carpenter, Hukanui, Thomas A Martyn, overseer, Daniel Christian, Blacksmith, William H Geake, Farm servant, John Wall?, Blacksmith, Charles Roberts, Stockman, James Geith?, Farm servant, F Champstatoup, Farm servant.

Committee - George McCullagh, Henry Reynolds, Henry Steele, John McNicol, John Primrose.

Huntly Public Library

Filed 20 January 1883

Trustees: James Henry, Farmer, Richard John Pearce, schoolteacher, George Muir, farmer, Samuel Smythe, railway platelayer, Thomas Fisher, coalminer, John Phillips, railway platelayer, John Kaye, Coal Miner, William Robertson, post master, David Carlyon Jnr, Coal miner, Edward Wallace Coxon, Coal miner, Robert Hetherington, farmer.

Committee - James Henry, Richard John Pearce, John Kaye, William Robertson, Edward Wallace Coxon.

Maketu Public Library - RamaRama

Filed 27 January 1883

Trustees: Thomas Wilson, Rama Rama, farmer, Evan Richards, Maketu, teacher, Hugh Donohoe, Makeut, farmer, Theo. Pratt?, farmer, Maketu, William Jennings, Maketu, bootmaker, Daniel Brisbane, Maketu , Farmer, Gordon McDowell, Farmer, Benjamin Honeyford, Farmer, Tuimata, William Charles Rylands, Rangus ? Grads Hill, Maketu.

Committee - Thomas Wilson, Evan Richards, Thomas Watson Fergusson, Benjamin Honeyford, William Charles Ryland.

Miranda Public Library

Filed 25 April 1883

Trustees : Walter R Peters, farmer, Robert Graham Findlay, Farmer, Peter Hunter, Telegraphist, George McInnes, Farmer, William Bunting, settler, William Field Porter, settler, John Peters, storekeeper, John Findlay, settler, William Field Porter, settler, Henry Roper Porter, settler, Thomas Edmond Smith, settler, Thomas Llewellyn Vining, settler, Sydney John Vining, settler.

Committee - William Field Porter - chairman, William Findlay, Robert Graham Findlay, Thomas Llewellyn Vinig, Walter Rankin Peters.

Te Aroha Public Library
Filed 2 August 1883

Trustees - Cameron Bennett, William B. Allen, Thomas Gavin, J.A. Dobson, Whitaker, James B. Hannah, Hunt, G A Burgess, Stafford, Goldsworthy, William Wilson, Joshua Cuff, Rev. William Fergusson, John H R Bond , Francis Pavitt

Ohinemuri Public Library - at Paeroa

Filed 6 September 1883

Trustees: Peter Austin , JP, chairman, C F Mitchell, trustee, JM Robson, trustee, J H Mahoney, trustee, William Littlejohn, John Ritchie, Librarian, J.W. Salmon, Secretary

Chas Rhodes, treasurer, J M Coote, N G Nicholl, John McCombie.

 

 

 

Otonga Public Library

Filed 7 January 1884

Trustees: John McKenzie, farmer, Thomas Jackson, farmer, Redmond Campbell Purdie, teacher, Henry Pattison, Farmer, James Walter Kerr, Farmer, Henry Whimp, farmer, Opuawhaupo, Thomas Finlayson, farmer, Opuawhaupo, Henry Bourne Bell, farmer, Opuawhaupo, William Frederick Highley, Farmer, Herbert Highley, farmer.

Committee: Thomas Jackson, John McKenzie, Edmund Campbell Purdie, Henry Pattison, James Walter Kerr, Henry Whimp, Henry Bourne Bell

Waikiekie Public Library

Filed 17 April 1884

Trustees: James Rountree, settler, Arthur E Mason, farmer, Peter Mason, farmer, Robert Helford, settler, Robert Pidgeon, settler, Harry Hilford, settler, Thomas Lowe, settler, Joseph Babe, farmer, Harry Neville, farmer, John Babe, farmer.

Committee: - J Babe, R. Pidgeon, H. Mason, A. Mason, R. Hilford.

Whitford Public Library - Turanga Creek

Filed 3 May 1884

Trustees: Charles Bulmer Davis, teacher, Ambrose Trust Jnr., farmer, Samuel Henry White, Farmer, Harry Gordon, Labourer, William Robert Hamilton, Settler, James Horner Hamilton, farmer, John Broomfield, settler, Richard Broomfield, Settler, John Granger, Manufacturer, Nicol Niles Frater, farm manager .

Committee: - Charles Bulmer Davis, Ambrose Trust Jnr., Samuel Henry White.

Te Arai and Mangawai Public Library

Filed 9 July 1884

also known as Arai and Mangawai Public Library - Te Arai

Trustees: Charles Haselden, settler & farmer, Boyce Farm Te Arai, Robert Lawrence, settler, Te Arai, Alexander Boldero, settler/farmer, Te Arai, John Henry Ryan, settler Mangawai, George T Boldero, stockbroker, William Beckley, Farrani storekeeper, Nth Oruawhero, Henry Shephard, post master , Te Arai, C J Rat?, Hotelkeeper, Mangawai, Thomas Sturch, settler, nth Oruawhero, Oswald Eyre, farmer, Te Arai. Committee: - Alexander Samuel Boldero, William Bleckley Farrand, Henry Shephaerd, George Thomas Boldero, Oswald Eyre.

Drury Public Library and Hall Association

Filed Sept 1884

Trustees: - Edgar Woolams, Joseph Flanagan, carpenter, John Blake, blacksmith, John Chadwick, Arthur Sutherland, Robert Flanagan, Robert Berry, Solomon Cossey Senr., farmer, Solomon Cossey Jnr. Bootmaker, James Fitzgerald., farmer.

Committee - J. Blake, Joseph Flangana, S.Cossey Jnr & Senr. Robert McKinstry, farmer, James Fitzgerald, Francis Ballard, farmer.

Mercury Bay Athenaeum

Filed 4 December 1884

Trustees: R.M.Smith, managing director, Edward Clay, Storekeeper, Benjamin Mitchell Smith, Accountant, John William Newcastle, engineer, William W. Manns, Locomotive Driver, Claus Joachin Heinrich Harder, Millyard Foreman, Sydney Richardson, Millhand, John Jack, Sawyer, Frederick Alfred Jones, Storekeeper, Richard Croker, Millhand, Thomas Hannan, Master Mechanic.

Committee - Richard Monk, Edward Clay, John Jack, B.H. Nicholls, R.M.Smith.

Wairangi Public Library became Waerenga Hall Society

Filed 5 Jan 1885. Dissolved 15 November 1954

Trustees: Robert Lindsay, Farmer, William Ross, Farmer, Alexander A Ross, farmer, Robert Dickson, farmer, Gerard Sampson, teacher, William Rofs , farmer, William Bruce, farmer, Donald Bruce, farmer, William Battz Lawson, Farmer, Daniel Bruce, farmer, John Mears, farmer, James Gerrand, Ranguriri ?, storekeeper.

Committee - Robert Lindsay, Gerrard Sampson, William Ross, Donald Bruce, John Mears.

Port Albert Temperance Hall, Lecture and Reading Rooms Association

Filed 12 July 1886

Trustees: Joseph Becroft, builder, Ponsonby, John Becroft Jnr, Beekeeper, William Hefford, farmer, William Prictor, farmer, Peter Becroft, farmer, Martin Gubb, teacher, Herbert M. Bradbury, storekeeper, Thomas Partridge, Storeman, S A Shepherd, storekeeper, Charles D Gray, Gentleman, Wharehine, Thomas Hunter, farmer, Lewis Philip Becroft, farmer.

Committee - J. Shepherd, George T.Hartnell, Thomas Adams Gubb, Charles E Hardwick, James Coupland, David Becroft.

Mount Eden Public Library

Filed 20 Dec 1886

Trustees: John Douglas, Estate Agent, John Lamb, Miller, John Aitken Connell, Accountant, Thomas Henry Webb, Music Instrument Dealer, William Callender, Bank Officer, William Row Bridgeman, Draper, William Henry Cooper, Commission Agent, Shirley Whitfield Hill, Customs Agent O+???, William Edward Jourdain Esq. Gentleman, Richard Udy, Gentleman.

Kaitaia Public Library

Filed 14 March 1887

Kaitatia Mosejournie????

Trustees: Thomas William Portland Smith, farmer, Montague Kingsford, farmer, William Edward Larmer, farmer, Richard Henry Matthews, Builder, Frederick Herbert Selwyn Matthews, farmer, Joseph Matthews, Clerk in Holy Order, Stanley Herbert Case, Farmer, William George Puckey, farmer, Samuel Hayward Ford Matthews, farmer, Charles Melbourne Masters, Pukepoto.

Committee - Mountagne Kingsford - Chairman, Frederick Herbert Selwyn Matthews - Treasurer, William Frederick Thompson, Jospeh William Shannon, William George Puckey

Coromandel Institute

Filed 27 April 1888

Trustees: John H Harrison, County Clerk, Andrew King, Boarding House keeper, Hugh Murray, Miner, Chas. H N Lloyd, Surveyor, N H Vickers, Bank Clerk, John Marshall, carpenter, Samuel James Carpenter, Michael Egan, storekeeper, James Lloyd Meredith, settler, Lewis W Edwards, Teacher.

Committee - John Hunter Harrison, Andrew King.

Kaukapakapa Public Hall and Athenaeum

Signed 24 July 1889

Trustees: George William Murray, teacher, Robert Sinclair, JP Farmer, Jospeh Davis Simcock, farmer, Frank Dye, Storekeeper, William Drinnan, Storekeeper, John Sinclair, Framer, Morris Clark Henley, Farmer, Joseph A Simcock, farmer, John Goodwin, farmer, Thomas Henry Marks, farmer.

Committee - George William Murray, Robert Sinclair, William Drinnam, Joseph Davis Simcock, Frank Dye, John Sinclair, Moris Clark Henley.

Rotorua Public Library and Reading Room

Filed 8 April 1891

Trustees: John C Blythe, J H Taylor, H L McFadyen, R D Dansey, W A Williams, C M Wilson, W Seddon, B S Corlett, W K Purcell, P McIlroy, W A Butt, J N Webber.

Committee Blythe, Taylor, Williams, Wilson, Corlett , Purcell, Butt, H A. Neighbour? JM Logem?

Kohukohu Public Library

Filed 19 May 1891

Trustees: Alfred Cooke Yarborough, Storekeeper, Cornelius William Pellat Snr. Native Interpreter, Charles Juillese Smyth, schoolmaster, Arthur Burgoyne Heather, Commission Agent, Alfred William Ellis, Settler, Percy Blundell, Bucher [sic], Gilbert Morrough Bernard, Storekeeper, Thomas Augustus Allingham, Settler, George Meredith, storekeeper, David Brown Wallace, Mill Manager.

Trustees - William McGechie, C W P Leon, Alfred C Yarborough, D B Wallace.

Pakiri Public Library

Lodged 20 March 1892

Trustees: Henry Brown Farmer, Ellis Dyer, farmer, Charles Whitley, farmer, John Witten, farmer, William Wright, farmer, Arhtur Wright, farmer, Magnus Biorklund, farmer, George Hedger, farmer, George Pratt, farmer, Thomas Henry Pratt, farmer, George Henry Rayner, farmer, Charles H Holder, farmer.

Committee - Brown, G. Pratt, Whitley, Dyer, T.Pratt, Magnus Biorklund, G Rayner.

Mangawai Public Library

Filed 27 October 1892

Trustees: George Ashton, settler, Charles Hogan, Settler, Duncan Stewart, Hotelkeeper, John Hannah, sawyer, John Ryan, settler, Leslie James Moir, settler,

Archibald Smith, settler, Daniel Bowman, Storekeeper, David Moir, settler, Mark Noble, settler, John Theobald, settler, Robert Moir, settler, Charles Carter, settler, George Hogan, settler.

Committee - Duncan Stewart, John Ryan, Charles Hogan, John Hannah, Leslie James Moir.

 

 

 

 

Teachers Library

Filed 7 April 1893

Committee - Luther Hames, Takapuna, teacher, William Neplan McIntosh, Epsom, teacher, Robert James Hamilton, Mt Albert, teacher, Charles Thomas Edwards, Mercer, teacher, Robert Jones Harvey, Mt Albert, teacher, Benjamin Bailey, Ponsonby, teacher, Thomas Umfrey Wells, Ponsonby, teacher, Bartholemew Cronin, Auckland, teacher, John Henry Gillies, Onehunga, teacher, Charles Morton Carter, Auckland , teacher, Ralph Duncan Stewart, Onehunga, teacher.

Committee: - George Lippiatt, teacher, Luther Hames Teacher, Charles William Clark, Charles Thomas Edwards, David William Jones.

Turua Public Library

Filed 25 September 1895

Trustees: Nellie Osborne O+, Margaret Ann Bagnall O+, Lemuel John Bagnall, Albert Edward Bagnall, William McCarthney, Thomas J Wilton, William Elvin. Committee: - Fred E N Gaudin, P Erickson A B Hull, John Osborne, W Eldin.

Mahurangi Public Library - Warkworth

Filed September 1896

Committee: George Frederick Such, settler, William Harold Worsley, teacher, Alfred Rayner, settler, Herbert Dawson Warin, Engine driver, Benjamin Holmes McKinney, Farmer, Alexander James Stewart-Warin?, Blacksmith, William Phillips, farmer, James Harrison, storekeeper, George Guest, storeman, Edmund Blucher, farmer. Committee - Such, Worlsey Rayner, Herbert Dawson Warin, McKinney, Alexander James Stewart Warin, Guest.

Fairburn Public Hall, Lecture and Reading Room and Library Association -Mongonui/Mangonui

Filed 6 July 1900

Trustees: - Oscar Fisher Settler, Albert John Long teacher, Alexander Wallace, settler, William Catlow Kirtlan, Takahue, Mail carrier, William Rose, Awanui North, farmer, Richard May, Settler, Thomas James Coulter, settler, William Ralph Gardiner, settler, Alexander McKay, storekeeper, Thoams Fisher, farmer.

Committee - Fisher, Wallace, Long, Gardiner, Rose, Kirtlan, May

Waihi Public Library

Filed 7 Dec 1890 signed 29 Sept 1900

Trustees : Andrew Young Ross - President, Hamilton McDowell Haslett, Thomas Collins, Alfred Havelock Benge, William Miller Wallnut, David Wetherall, John James Bates, Thomas Carless, William J Gray, Sarah Benge O+, Elva Henderson O+,

Annie May Hartley O+, Eva Gregory O+, Isabella Lockington O+, Janet Campbell Brown O+, Alice Graham O+.

Pukekohe West Public Library

Filed 26 April 1901

Trustees: Casper Alexander Semadeni, schoolmaster, Thomas Booth Fleming, Postmaster, George Thomas Marshall, Weslyan Minister, James Roulston, storekeeper, John Patterson, Printer, William Roulston, Storekeeper, William C Rutter, Tailor, Andrew Crawford Smyth, Chemist, Henry Dell, Saddler, Frank Barker Dobson, Clergyman, Bombay.

Committee - Semadeni, Fleming Marshall, James Roulston, Dobson.

Awanui Public Library - Mangonui

Filed 7 June 1901

Trustees: John Holmes Hudson, Teacher, Herbert Subritzky, settler, John William Henry Subritzky, Settler, Lionel Henry Claudet, settler, Edward Evans, Settler, Henry George Subritzky, settler, William Burgoyne, Storekeeper, Thomas Richards, Settler, Isaac Williamson, Settler, Robert Stephenson, Blacksmith.

Committee - Hudson, Williamson, Richards, Ernest Denny, H Subritzky, John Patrick Denny, George Cosson.

Dargaville Public Library & Reading Room

Lodged 20 Feb 1903

Trustees: Frederick Friend Day, storekeeper , Francis Jospeh Dargaville, Agent, Robert Aubrey Cook, Storekeeper, Frederick Percy Burton, Schoolteacher, Frederick William Butters, Dental Surgeon, Edward Thurton Field, Solicitor, Frederick Lewis Beart, Agent - Secretary & LIBRARIAN, George Nairn, Blacksmith, Charles Herbert Gould, Bank Manager, Robert Betts Peat, Station Master, Frederick William Matthews, Aoroa Mill Manager.

 

Ohaeawai Public Library - Bay of Islands

Lodged 31 September 1903

Trustees: Arthur Conrad Kingston, Farmer, David Arnold Graham, stock inspector, R B B Willis, Settler, Harry Clough Blundell, Civil Engineer, George Clark Payne, Hotelkeeper, James Comeskey, Postmaster, Grace Elizabeth May, Domestic O+, William John King, Butcher, Percy William Menzies, Medical Practitioner, Edmund Robinson Wilson, Dentist.

Committee : Kingston, King Blundell, Comeskey, Henry Samuel Ludbrook.

Waipapakauri Public Library - Mangonui

Lodged 7 Jan 1904

Trustees: Joseph Evans, Hotelkeeper & Gum merchant, Frederick Russell, settler, John Booth, workman, J H Hudson Jnr., schoolmaster, Edward Evans, Gun merchant, George Evans, workman, Fred Hope, workman, Limel H Claudet, Settler, Edwin Greensmith, schoolmaster, Walter Beresford.

Committee - Walter Beresford, Frederick Russell, H M Hansen, James Beasley, L H Claudet, Jospen Evans, & E Greensmith.

Waikino Public Library - Ohinemuri

Filed 7 Apl 1904

Trusttes: S E Fraser, Engineer, J Tracey Knight, Electrician, H D Regan, Battery hand, Henry Benner, Clerk, H W Jenkins, Chairman - Carpenter, C M Jolly, Assayer, S J Rawlinson, Battery hand, H Croucher, Metalurgist, Robert L Melville, Assayer, A E Benner, Clerk.

Committee - Samuel Edgar Fraser, Herbert Croucher

Onehunga Public Library

Filed 28 July 1904

Trustees: Burton John Daveney - President, Donald Alexander Sutherland - Vice P,

George Joseph Browne - Vice P, Richard Dillicar,, George Hawkins, James

Henry Joseph Davies, Edgar Ward, James Robb, Edwin Hall, Montague, Thomas Shipherd Bassett - Sec, William Donald McLean - Treasurer.

Tapuhi Public Library - Ruapekapeka Bay of Islands

Filed 25 January 1905

Trustees: William Parsons, settler, Tapuhi, Thomas Hedley, settler, Tapuhi, Hugh Hedley, settler, Hugh W Crawford, Jospeh Nelson, Settler, James Owens, Settler, Samuel Girvin, Settler, Hugh Hedley Jnr., Settler, John Girvin, Farmer, Herbert Irving, Farmer, William Boese, Farmer.

Committee: T Hedley, Hugh Hedley, W Boese, Joseph Nelson, H Crawford

Makarau Public Hall and Athenaeum

15 Feb 1906

Committee - Thomas Henry Marks, W J Wech, T R Phillipson, T W Cooper, S T Boler,

Trustees: Fred Jason Elvin, Farmer, Thomas Manuell, Farmer, Charles Hooper, Farmer, Henry A Hooper, Farmer, T W Hooper, Farmer, Samule T Boler, Storekeeper, B J Drinnan, Farmer, Thomas Henry Marks, Storekeeper, T R Phillipson, Farmer.

Parakai Public Hall and Athenaeum

Filed 27 November 1908

Committee: Richard Nichols, , Hector Aikenhead, Arthur John Bradley,

Trustees: Walter Jowitt, Farmer, Arthur John Bradly, Farmer, John A Wilson, Farmer Helensville, James McLeod, Farmer, Helensville, John Hand, Farmer, Helensville,

Hector Aikenhead, Farmer, Helensville, Richard Nicholls, Farmer, Helensville, William Henry Hardy, Storekeeper, Helensville,Walter Thomas Hurt, Farmer, Helensville, Walter J Ellett, Farmer, Helensville, James Brown, Farmer, Parakai, J C Rimmer, Farmer, Te Pua.

Wellsford Public Library & Hall

First to file under 1908 Act signed 19 June 1909

Trustees: James Edward Leach, Farmer, Wayby, Herbert Shepherd, Storekeeper, Newton Arthur Worker, Farmer, Alfred Dixon, Farmer, Te Hana, William Evan Vickery, Carpenter, Walter Ramsbottom, Farmer, Joseph Treadwell, Blacksmith, John F Davies, Farmer, Frederick George Worker, Farmer, Arthur G Prictor, Farmer. Committee: Leach, Shepherd, Worker, Dixon, Vickery, Ramsbottom, Treadwell.

Whangarata Public Library - Franklin

Lodged 29 Nov 1909

Trustees: Susan Brewster O+, Helen Smeed, O+, Frances Grant O+, Christina Pirrit, O+, Isabella McNally, O+, Thomas Lawrence , G P Lewny?, C B Comish,, W J Whiteside, Peter Evans, James R Pirret, Anne Ellen Fulton O+, Annie E Willmette, O+, George Walter Rapson,

Committee: C Pirrit, A Fulton, G W Rapson, Charles Brandon Cornish, W J Whitside.

Big Omaha Mechanics’ Institute

Filed 4 March 1910

Trustees: Leslie Douglas Meiklejohn, Carpenter, , Sidney Charles Ashton, Settler, Joseph Allan Anderson, Settler, Lewis William Meiklejohn, Timber worker, Augustus Heber Meiklejohn, Sawmiller, Seymour Smith, Farmer, John Williams, Farmer, Ernest Wilfred Meiklejohn, Farmer, Edgar Jesson Meiklejohn, Farmer, Robert Williams, Fruitgrower.

Committee: JA Anderson, LW Meiklejohn, S C Ashton, EW Meiklejohn, E J Meiklejohn.

Ahuroa Public Hall and Athenaeum

Filed 13 July 1910

Committee: - Almond Edmond Dunningham, William Lowe Sanderson, , George Alexander Burns.

Trustees: Almond E Dunningham, Farmer, W L Sanderson, Farmer, E W Armstong, Farmer, Geo Burns, Farmer, A Hannah , teacher, T W H Marks, Farmer, W H Glenny, Farmer, A. Weck, Farmer, A M Sanderson, Farmer, E R Dunningham, Domestic duties O+?, C Armstrong, Domestic Duties O+?

Rangataua Town Hall Incorp. - Raetihi?

Lodged 25 September 1910

Trustees: F Sanders, A Aikman, G W Shemmings, A Woollett, F W Green, H Fraser,

E Pask, G Smith, R Wilson, G Drayton, R Sigley, J Perham, O Randall, S Sanderson,

G Moss, F J McKay, H Remus, J. Gordon, Gore & Cuff, J. Fairley, H McFadge, F. W Koester

Committee - Saunders, Wilson Sigley

Kaihere Athenaeum Library & Institute

Filed 5 Sept 1917

Trustees: Alexander Bloomfiled Macdonald, Ernest Frank Wilkins, Leddra Wallis, Harry Whiteman, Alexander John McDonald, Thomas Cashen, James Patrick Bolton,

Ralph Thomas Hill.

Albany Memorial Library Committee -

Filed 22 Oct 1919

Committee - G Battersby, T. Foley, C E Dunk, W Hooton, E A Cowley O+,

Trustees: W R Stevenson, E May Potter O+?, W Hooton, C E Dunk, D Foley, Timothy Foley, E A Cowley, E G Warr?, Arthur R Gillsepie, Geo Battersby.


APPENDIX IX

FOUNDING MEMBERS AND TRUSTEES OF PUBLIC LIBRARIES REGISTERED UNDER

THE PUBLIC LIBRARIES POWERS ACT, 1875.

Occupational Structure

1) Business men, professionals, semi professionals
Agent

8

Architect

2

Auctioneer

1

Banker

5

Barrister, lawyer, solicitor

2

Civil engineer

3

Clergyman

11

Commission Agent

2

Dentist

2

Doctor

3

Engineer

7

Gentleman

10

Grazier

3

Inspector

1

Journalist

1

Land Agent

2

Manager

12

Manufacturer

2

Master Mariner

2

Merchant

12

Metalurgist

1

Mine Manager

2

Potter

3

Resident Magistrate

3

Saw Mill Owner

1

Surveyor

7

Teacher

67

Timber Merchant

1

2) White Collar Workers  
Accountant

4

Assistant

1

Bank Clerk

1

Clerk

26

Constable

2

Musical Instrument Dealer

1

Native Interpretor

1

Shipping Clerk

4

Station Master

3

3) Small business men  
Alternative Medicine

1

Baker

8

Bee Keeper

1

Boarding House Keeper

2

Chemist

7

Coach & Harness Maker

1

Draper

3

Grocer

3

Milkman

1

Miller

4

Post Master

11

Post Mistress

1

Storekeeper

70

4) Tradesman - skilled manual workers
Assayer

2

Blacksmith

14

Bookmaker

1

Brewer

1

Brick Maker

5

Builder

6

Butcher

7

Carpenter

23

Contractor

6

Currier

1

Electric Plater

1

Felmonger

1

Locomotive driver

2

Mechanic

1

Overseer

1

Painter

4

Printer

1

Saddler

6

Sailmaker

1

Sawyer

6

Shipbuilder

3

Shipwright

1

Shoemaker

10

Stockman

2

Tailor

1

Telegraph Lineman

1

Telegraphist

6

Tin smith

1

Watchmaker

1

5) Semi-skilled workers  
Batteryhand

1

Bushman

6

Coal Miner

5

Ferryman

2

Ploughman

1

Railway Platelayer

1

Saw Mill Worker

2

Storeman

11

Wharfer

1

 

 

6) Unskilled workers  
Carter

1

Domestic

5

Farm Servant

4

Fisherman

1

Gardener

6

Gum digger

2

Labourer

24

Mill hand

5

Miner

16

Shepherd

1

7) Miscellaneous and unspecified.  
Farmer

373

Settler

203

Pensioner

2

Women

37

 

SUMMARY OF OCCUPATIONAL TABLE

 

Business men, professionals, semi professionals

176

White Collar Workers

43

Small business men

71

Tradesman - skilled manual workers

116

Semi-skilled workers

30

Unskilled workers

64

Miscellaneous and unspecified.

615

Total Library Trustees and Members

1115

   

APPENDIX X

PUBLIC LIBRARIES, AUCKLAND, 1873.

Auckland - Mechanics Institute

Catholic Institute

Young Men’s Christian Association

Northshore Devonport Literary Institute

Grahamstown Thames Mechanics Institute

Coromandel Tokatea Literary Institute

Coromandel Literary Institute

Albertland North

Alexandra

Arai

Bombay, Great South Road

Cambridge

Gisborne, Poverty Bay

Hamilton

Howick

Kaukapakapa

Kawakawa, Bay of Island

Kirktown, Wangarei

Mahurangi

Matakana

Matakohe

Maungaturoto

Ngaruawahia

Omaha

Onehunga

Opotiki

Otahuhu

Papakura

Paparoa kaupara

Patumahoe, Mauku

Port Albert

Pukekohe East

Raglan

Tauranga

Wade

Waipu

Waiuku

Wangarei

Wangaroa North

Wharehine, Port Albert

Whau.

Ref: Auckland Provincial Council, List required for Immigration Office 8 March 1873, AP 2/11 3320/73, National Archives, Wellington.